Weinviertel

Ochutnejte víno, prožijte kulturu

 

Vlnící se dálka obilných lánů. Dlouhé řady zelených keřů révy, kopírujících vlnitý horizont pahorků. Vinné sklípky, jeden vedle druhého, tvořící malebné uličky "Kellergassen". Zříceniny starých hradů na vrcholcích okolních skal, muzea s láskyplně uchovávánými klenoty a kuriozitami. Oblast Weinviertel je ta správná adresa pro milovníky vína, ale také pro ty, kteří si chtějí odpočinout od stresujícího velkoměstského života.

 

Není náhoda, že Weinviertel, tedy v překladu "čtvrť vína", má toto jméno. Zde, v největším vinařském regionu Rakouska, se totiž točí téměř všechno kolem vína, této ušlechtilé šťávy z hroznů. Na více než 16 500 hektarech se vyrobí třetina všech rakouských vín. Zrají tu do té nejlepší podoby nejen Veltlínské zelené jako typická odrůda regionu s pepřovým nádechem, ale také elegantní Chardonnay a Rulandské bílé. Pěstují se zde také výtečná červená vína, jako jsou Zweigeltrebe a Modrý Portugal.

 

Podél 400 km dlouhé vinařské cesty "Weinstraße Weinviertel" naleznete bezpočet vinařství, kde lze tento drahocenný mok ochutnat.

Tato cesta se děli do tří úseků:

1. Západní - "Westliches Weinviertel" s metropolí vína, městem Retz, mezi Manhartsbergem a Leiser Bergen;
2. "Veltliner Land" (země Veltlínského) kolem vinařských center Poysdorf, Falkenstein a Herrnbaumgarten;
3. Jižní - "Südliches Weinviertel", kde trasa končí v Langenzersdorfu, Bismabergu a Hagenbrunnu a bezprostředně navazuje na vinařskou oblast na severu Vídně.

 

Se zavedením označení DAC (Districtus Austriae Controllatus) přistoupila oblast Weinviertel jako první v Rakousku k vyznačení původu a odrůdy vína. Typickou odrůdou je Veltlínské zelené se svým pepřovým nádechem ("Pfefferl"), suché víno s kořenně ovocnou chutí a vysokou kvalitou, které nyní může hrdě označit svůj původ Weinviertel DAC .


DomůDomů